W Hali Sportowej  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu  19.05.2016r. odbyła się XVI Olimpiada Zdrowego Przedszkolaka zorganizowana dla najmłodszych przez p. dyrektor Annę Leśniowską, v-ce dyrektor p. Halinę Skórę oraz panie nauczycielki i personel z Przedszkola Publicznego nr 21 „Kraina Odkrywców” w Opolu.
PP  nr 21 od 2006 r. należy do Wojewódzkiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie uzyskując certyfikat placówki promującej zdrowie jako pierwsze przedszkole  w Opolu. Od tego czasu aktywnie podejmuje starania, aby poprawić  samopoczucie i zdrowie milusińskich i dorosłych, uczy  jak   zdrowo żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcając, zwłaszcza rodziców, do podjęcia podobnych starań. Promocja zdrowia jest jednym z priorytetowych zadań w działaniach przedszkola i wpisana jest w jego wizję i misję.

Jednym z działań od lat podejmowanych przez PP nr 21 w Opolu jest Olimpiada Zdrowego Przedszkolaka. W tym roku wydarzenie zgromadziło  5 drużyn, dzieci z następujących opolskich przedszkoli: PP nr 6 , PP nr 14, PP nr 42, PP nr 28, PP nr 21. W rywalizacji wzięło udział ponad 80 maluchów.

Zawodnicy startowali w różnych konkurencjach, wykonywali ćwiczenia stymulujące równomierny rozwój dziecka oraz popisywali się wiedzą na temat zdrowego stylu życia.

Aby zachować wszelkie reguły olimpijskie zawody rozpoczęto ceremonią wprowadzenia drużyn, symboli olimpijskich oraz ceremonią złożenia przyrzeczenia sportowego. W oprawie przedsięwzięcia wspierała przedszkola Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków, z jej dyrektorem  ds. sportu Romanem Stelmaszykiem na czele, który od lat jest przyjacielem olimpiady. Buzie dzieci były niezwykle przejęte, gdy zapalano znicz olimpijski. W ceremonii otwarcia uczestniczyła również Grażyna Danielko, wicedyrektor PSP nr 2 oraz pomysłodawczyni równie niezwykłej uroczystości promującej zdrowy styl życia  Małej Integracyjnej Olimpiady „Fair Play O’K”, która po raz trzynasty odbyła się 17 maja 2016r. na boiskach przyległych do PSP nr 2 w Opolu.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem i przejęciem rozgrywały poszczególne konkurencje. Miło było patrzeć , jak współzawodniczą, wspierają się, dopingują. Nie było kłótni, kontuzji, nikt nie został przyłapany na dopingu. Obserwowaliśmy zaangażowanie, wielkie emocje i radość  z uprawiania sportu. W tym roku miejsce I zajęło PP nr 6, ale w  tej rywalizacji  nie było przegranych, każdy był zwycięzcą i dumne dzieciaki, po zdrowej przekąsce, pomaszerowały z pięknymi pucharami, pełne wrażeń, do swoich przedszkoli.

Gratulujmy zawodnikom, organizatorom i zachęcamy inne przedszkola i szkoły, aby  przystąpiły  do Wojewódzkiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie oraz do ubiegania się o wojewódzki i krajowy certyfikat Szkół Promujących Zdrowie.

Regionalny Koordynator Szkół Promujących Zdrowie- Agnieszka Skrzydelska, nauczyciel konsultant RCRE, askrzydelska@rcre.opolskie.pl

 

Galeria